Brevkasse
8.1.2020
af
Anja Iben Kepka
Illustration: Djøf
Chefen har trukket en studentermedhjælper i løn, fordi hun lå syg en uge. Må arbejdsgiveren virkelig godt gøre det?
Jeg har et studiejob i en mindre virksomhed, hvor jeg fast arbejder 15 timer om ugen i økonomiafdelingen. I sidste måned fik jeg udbetalt meget mindre i løn, end jeg plejer. Min chef siger, det er, fordi jeg var syg i en uge og derfor ikke arbejdede de timer, jeg skulle. Er det korrekt?
Kære medlem
Det er godt, at du spørger. Din chef har nemlig ikke styr på reglerne; faktisk har han fået vendt dem helt på hovedet.
Selvfølgelig skal du have løn for de 15 timer i den uge, du var syg og ikke på arbejde. Du er ansat som funktionær og derfor omfattet af funktionærloven.
Du har status som funktionær i dit studiejob, når:
Nogle gange står der i kontrakten, at dit ansættelsesforhold er omfattet af funktionærloven. Med en fast arbejdstid på 15 timer om ugen og med job i en økonomiafdeling er der ingen tvivl om, at du er omfattet af funktionærloven.
Det er supervigtigt at være skarp på, om du er ansat som funktionær eller ej. Med din funktionærstatus følger nemlig nogle særlige rettigheder – bl.a. din ret til fuld løn under sygdom, længere opsigelsesvarsler og fx godtgørelse ved usaglig afsked efter ét års ansættelse.
Mange tror, at det kun er fuldtidsansatte, der kan have funktionærstatus og derfor har de nævnte rettigheder. Og måske tror din chef, at du ikke er funktionær, bare fordi du er studentermedhjælper og ikke fuldtidsansat. Uanset hvad, så har du krav på at få udbetalt lønnen for de 15 timer i den uge, du var syg.
Arbejder du i en periode mindre end otte timer om ugen i gennemsnit i dit studiejob, vil du i øvrigt stadig have funktionærstatus, hvis din kontrakt henviser til funktionærloven. Loven er nemlig det, der kaldes ufravigelig. Det betyder, at man godt kan aftale sig ind i loven, så du bliver stillet bedre, men man kan ikke aftale sig ud af den, så du bliver stillet dårligere, end loven bestemmer.
Jeg synes, at du skal tage en snak med din chef og gøre ham opmærksom på, at du har ret til løn, når du er syg, og at du derfor forventer at få efterbetalt lønnen for de 15 timer. Sker det ikke, ringer du bare til os – så kontakter vi din arbejdsgiver.
/Anja Iben Kepka, chefkonsulent, Djøf
Skriv til Djøfs eksperter
Djøfs panel af rådgivere hjælper, hvis du har spørgsmål om ansættelsesforhold, karrieremuligheder, overenskomster, regler og lovgivning, faglige netværk eller andet, der optager dig i forbindelse med arbejdsliv eller studier.
Husk venligst at skrive dit fulde navn og mailadresse til brug for rådgiverne. Et udvalg af spørgsmål og svar fra Djøfs rådgivning bringes i anonymiseret form.
Ledige stillinger
DJØF ARRANGEMENTER OG KURSER